|
Na funkčním lymfatickém systému je závislá funkční obranyschopnost organismu. Lymfatický systém je v podstatě naším ekosystémem. Základem jeho funkčnosti, obdobně jako v přírodě, je koloběh vody, resp. tělních tekutin. Voda tvoří 60 – 70 % naší tělesné hmotnosti.
|
Lymfatický systém a lymfodrenáž:
Lymfatický systém se skládá z lymfy, lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů. Tento systém však nemá žádný „pohon“, žádnou „pumpu“ a funguje víceméně jen pomocí svalů a dýchání – tedy podtlakem. Při moderním způsobu života (sedavá zaměstnání, málo pohybu) lymfatický systém často trpí a nefunguje správně. Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem lidského organismu.
Lymfodrenáž je procedura, která má za úkol lymfatický systém vrátit do kondice a zvýšit jeho výkonnost. Může se jednat o lymfodrenáž manuální nebo přístrojovou. POZOR! Stejně jako lymfatický systém není stejný jako krevní oběh, lymfodrenáž není stejná jako klasická hluboká svalová a krevní masáž. Jde o povrchovou drenáž.
Pro koho je lymfodrenáž určena?
Lymfodrenáž je určena pro léčbu lymfedému a otoků obecně, kromě toho je však vhodná pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a zároveň udělat něco pro své tělo. Tato procedura je účinnou prevencí proti mnoha onemocněním. Lymfatické drenáže jsou velmi vhodné pro osoby, které v zaměstnání dlouho stojí nebo sedí a lymfatický systém nemůže proto dostatečně dobře pracovat. Stejně jako manuální, tak i přístrojová lymfodrenáž zlepšuje a obnovuje oběh lymfy v těle. Vhodné je kombinovat manuální a přístrojovou lymfodrenáž dohromady, to je také současný trend péče o lymfatický systém.
Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní metoda, která pomáhá udržovat a vytvářet vyvážený stav lymfatického systému. Je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření postupné tlakové vlny, směřující od periferie do středu těla. Metoda této masáže je díky přístrojům Lympha Press® téměř shodná s manuální lymfodrenáží, o stimulaci lymfatických cév se však místo lymfoterapeuta stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém překrývajících se komor postupně se naplňujících vzduchem.
|
Kdy je přístrojová lymfodrenáž vhodná?
- při léčbě lymfedému - prevence lymfedému (otoku) dolních končetin, prevence lipedému, lymfolipedému
- výrazně zlepšuje funkci lymfatického systému
- při pocitu těžkých a unavených nohou (přináší rychlou úlevu)
- při potížích s křečovými žilami a při žilní nedostatečnosti
- při otocích končetin a otocích v oblasti obličeje (váčky pod očima, „druhá brada“, otoky prstů na rukou i nohou…)
- při nízké obranyschopnosti organismu (výrazné posílení imunity)
- pro prevenci a zmírňování projevů celulitidy, zlepšení stavu tukového podloží
- pro tvarování postavy a jako prevence nadváhy
- pro celkovou relaxaci a regeneraci
- jako podpora a urychlení rekonvalescence po zranění
- jako prevence bolesti svalů, zad, při migrénách a bolestech hlavy
- zvyšuje účinky ošetření kavitací, radiofrekvenci, kryolipolýzou apod.
- stimuluje kolagenová vlákna ve spodních vrstvách kůže
- podporuje metabolizmus
- přispívá k přirozené detoxikaci organismu
- k odstranění akné a vrásek (výrazně zlepšuje kvalitu pokožky)
|